Anestezi ve Reanimasyon

Anestezi ve Reanimasyon

Anestezi ve Reanimasyon

Anestezi; Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmani=Anestezist tarafindan uygulanan bir islem olup, ameliyat öncesi ve sonrasi da dahil olmak üzere ameliyat süresince hastanin agri duymamasini, yapilan girisime tahammülünü, ameliyattan sonra süreci hatirlamamasini ve konforunu saglamak üzere gelistirilmis bir dizi tibbi uygulamanin adidir.

Anestezi, kelime anlami olarak “hissizlik, duyusuzluk” demektir. Bundan dolayi ameliyatlar hasta için agrisiz ve hatirlanmayan islemlerdir. Ancak güvenle ameliyat olabilmeniz için duyunun ortadan kaldirilmasi gerekli olmakla birlikte yeterli degildir. Ameliyat sirasinda, solunum, dolasim gibi yasamsal islevleriniz de kontrol altinda tutulmaktadir daha da ötesi anestezi doktorunuz sizin her bakimdan koruyucunuzdur.

Anestezi uzmani doktorunuz, Tip Fakültesi mezunu, bu dalda dört yillik uzmanlik egitimi almis olan, üst düzey tip teknolojisini kullanabilen ve bu bilgi ve becerisi ile sizin ameliyat sürecini güvenle geçirerek sagliginiza kavusmaniza olanak saglayan kisidir. Anestezi Uzmaninin ameliyat boyunca yardimciligini yapmak üzere anestezi teknikerleri de anestezi ekibinin çok önemli bir parçasidir.

Anestezi doktorunuz ameliyat öncesi sizi muayene edip, yapilacak ameliyat için en uygun anestezi yöntemine sizinle birlikte karar verecektir.

Kaç türlü anestezi vardir?

Genel Anestezi:Eger hasta anestezi altinda tamamen suursuz ise buna “Genel Anestezi” denir. Genel anestezi için pek çok ilaç kullanilir. Bunlar damara verilen ilaçlar oldugu gibi, oksijen ile birlikte kullanilan gazlar da vardir. Her hastanin özelligine göre gerekli ilaçlar seçilir.

Bölgesel Anestezi:Vücudun bir kisminin; ( kol, bacak, gögüs vs. ) igne yapilarak uyusturulmasina “Bölgesel Anestezi” denilir. Bunun da spinal, epidural, sinir blogu gibi çesitleri vardir.

Lokal Anestezi:Küçük cerrahi girisimlerde sadece girisimin yapildigi kisim uyusturulur. Uyusturma islemini ameliyati yapacak olan doktorunuz yapabilir,

ancak yasamsal fonksiyonlarinizin takibi veya sakinlestirilme gereksinimi dogdugunda anestezi doktorunuz yine yaninizda olacaktir.

Anestezi doktorunuz ve siz

Genellikle anestezist çalisirken hasta, uyku halinde oldugundan onun neler yaptigini ve kendisine nasil yardim ettigini bilmez. Ameliyatin öncesi ve sonrasi da dahil olmak üzere sürekli yaninizdadir.

Ameliyattan önce

  • Sizin saglik durumunuzu inceler. Sizi odanizda ziyaret edip, yapacaklarini anlatir ve sorularinizi cevaplandirir.
  • Yapilmasini istedigi muayene, tedavi ve bakimi salik verir.
  • Anesteziden önce size gereken ilaçlari yaptirir.
  • Muayenelerin sonucuna ve hastaliginiza göre size en uygun anestezi yöntemini seçer.

Ameliyat süresince

Ameliyatta agri duymamaniz için gerekli ilaçlari verir, kalbinizin ve akcigerlerinizin düzenli çalismasini kontrol eder, bunlarin ve diger organlarinizin iyi bir sekilde çalismasi için gerekli tedavileri yapar, serum, kan ve diger ilaçlari verir.

Siz, ameliyatta anestezistinizin, cerrahin isini kolaylastirmak ve sizi yasatmak için yaptigi bütün bu islerden habersizsinizdir !

Ameliyat boyunca anestezistiniz sizinle birliktedir ve sizin en yakin koruyucunuz, bütün varliginizin bekçisidir. Basinizda anestezistiniz varken cerrahiniz sizin bakiminizin emin ellerde oldugunu bilerek, bütün dikkatini kendi isine verir.

Ameliyattan sonra

Anestezist sizi yalniz uyutmakla degil, ayni zamanda uyandirmakla da görevlidir. Onun diger önemli bir isi de ameliyatta aldiginiz ilaçlarin etkisinden

kurtulmaniz, ameliyattan sonra da agri duymamaniz ve saglikli kalmaniz için gerekli bakim ve tedavilerin hazirligini yapmak ve bunlari uygulatmaktir. Son yillarda ameliyat sonrasi agrilar, sizin de kontrolünüz altindaki bir yöntem ile (hasta kontrollü analjezi) anestezist tarafindan dindirilmektedir.

Bütün bunlar, uygun sartlar altinda, yeterli bilgi donanimi olan kisilerce uygulanmakta olan anestezinin son derece güvenli ve ameliyat sürecinde konforunuzu, daha da önemlisi, ameliyata tahammülünüzü saglayacak bir uygulama oldugunu göstermektedir.

Ameliyathane disindaki anestezi doktoru

Anesteziyoloji zannedildiginden daha genis kapsamli bir tip dalidir. Günümüzde anestezi doktorlarinin ameliyathane disinda da pek çok ugrasi alanlari vardir. Anestezi doktorunun diplomasinda “Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmani” yazar. Reanimasyon ise “yeniden canlandirma” anlamina gelir, yani herhangi bir nedenle yasami kesintiye ugramis hastalara temel ve ileri yasam destegi uygulayarak, neden ortadan kalkincaya kadar hayatta kalmasini saglamaya yönelik çabalarin tümüdür. Bu yaklasim pek çok insani hayata döndüren, Yogun Bakim Üniteleri’nin temelini olusturmustur. Yogun Bakim Üniteleri ameliyattaki hastalarini yogun bir biçimde takip etme deneyimlerinden dolayi anestezi uzmani doktorlarin yönetimindedir.

Son yillarda modern tibbin içerisinde Algoloji Bilim Dali hizla gelismis ve bugünkü konumuna gelmistir. Herkes yasaminin herhangi bir döneminde siddetli agridan yakinmistir.Anestezi uzmani doktorlar ameliyat sirasindaki agriyi ortadan kaldirmadaki deneyimleri nedeni ile bu alanda da aktif ve primer rol almaktadir. Gelistirilmis olan pek çok yöntem ile ameliyat sonrasi akut agrilarin kontrölü, agrisiz dogum ve dindirilemeyen kronik agrilarin tedavisi mümkün olabilmektedir.